25 Kasım 2011 Cuma

Düğün Organizasyonu Yapmak..

   Düğün organizasyonu yapmak her zaman zordur. Kimileri bunun için yardım alır, kimileri de bütçeleri doğrultusunda bütün işlerin altından kendisi kalkar. Yardım alanların işi tabii ki daha kolay oluyor, çünkü yanında bu işi yapan profesyoneller var. Peki hiç bilmeyenler ne olacak? Sonuçta hayatın boyunca defalarca evlenmiyorsun. Üstelik genellikle erkekler bu konuda hiç yardımcı değillerdir. Yani istisnalar mutlaka olur, ama genelinde tamam sen ne dersen o olsun, tamam sen ayarla işte şeklinde geçiştirmeler oluyor :))
  Neyse şimdi geçelim düğün organizasyonu işlerini kolaylaştıracak bazı bilgilere...
  Mesela bir düğün organizasyonuna yanında profesyonel birisi olmadan girişeceksen öncelikle mutlaka bir liste yapmalısın. Bu listede sadece düğün için gerekli olacaklar değil, aynı zamanda kına gecesi için gerekli olacaklar da yer almalıdır. Nedeni de kına gecesinin düğünden bir veya iki gün önce yapılması ve düğün telaşesi sbebiyle genellikle kına gecesindeki ayrıntıların atlanmasıdır. Eğer listende düğünden önce kına gecesinin listesini de yaparsan bu çok daha rahat organizasyon yapmanı sağlayacaktır.
  Listede yer alacakları aşağıdaki listede sırasıyla belirteceğim. Tabii ki bunlar benim aklıma gelenler. Sizin farklı düşünceleriniz veya ek olarak istedikleriniz varsa bunları da ekleyebilirsiniz.

ĞÜN TARİHİ:
v  Bütçe belirlenmesi
v  Alyans seçimi
v  Nikah nerede yapılacak? (Nikah dairesi mi, düğün salonu mu, açık havada mı?)
v  Nasıl bir düğün isteniyor? (Kır düğünü, salon düğünü vs…)
v  ğün mekanı için alternatifler
v  ğün müzikleri (Çıkış müziği, ilk dans müziği, pasta müziği..)
v  Gelinlik için alternatifler
v  Gelin ayakkabısı
v  Damatlık
v  Mekan süslemesi için alternatifler
v  Çiçekçi
v  ğün fotoğrafları
v  ğün pastası
v  Yemek organizasyonu (Mekan mı yapacak, dışarıdan mı gelecek?)
v  Menü belirlenmesi
v  Davetiye seçimi
v  Davetli sayısı
v  Oturma düzeni belirlenmesi
v  Nikah şekeri seçimi


  Aynı listeyi tabii biraz daha farklılıklar yaparak kına gecesi içinde uygulayabilirsiniz. Onun için de küçük bir listem var tabii ki onu aşağıda paylaşıyorum hemen bakınızzz :)


                   KINA TARİHİ:
v  Kınanın yapılacağı mekan (Ev, açık mekan, salon vs..)
v  Kına elbisesi seçimi
v  Kına ayakkabısı seçimi
Not: Kına elbisesi ve ayakkabısı genellikle kırmızı seçilir, ama bence daha sonra da bir yerlerde giyebileceğiniz bir elbise seçimi çok daha iyi olacaktır. Yani tabii ki kırmızı da olabilir ama en azından daha sonra da kullanışlı olsun.
v  Kına sepeti ve çerez sepeti seçimi
v  Kaftan seçimi (Kiralanması daha mantıklı olacaktır)
v  Çerezlerin alınması ve hazırlanması
v  Kınaların hazırlanması
v  Genellikle herkese verilmek üzere pullu mendiller de alınıyor
v  Kınada kullanılacak müzik seçimi (Oyun havaları favori oluyor)
v  Kına mekanının süslenmesi
Not: Kına eğer kapalı mekanda yapılacaksa havalandırma çok önemli, çünkü herkes kalkıp oynadığı için içerisi bir zaman sonra nefes alınmaz hale geliyor.
  Belirlediklerim her düğün ve kına gecesinde olması gerekenler, sizin kendi zevkinize göre tabii ki bunların artıları olacaktır. Bunların dışında tabii ki düğünden önce çeyiz durumları oluyor. Çeyizin hazırlanması da ayrı bir stres oluyor. Neyseki anneler genellikle bunu bizim yerimize yapmış oluyorlar. Bizim de kendi zevkimize göre almamız gerekenler var.
  Mesela ev yerleştirilirken bir gelin yatağı yapılır ve bu yatak genellikle hem beyaz, hem de fırfırlı örtülerden seçilir. Bu güzel bir görüntü çok doğru, ama erkekler o yatak örtüsünü bir daha asla kullanmanıza izin vermiyorlar aklınızda bulunsun. Ben daha şu ana kada saten yatak örtüsünden hoşlanan erkek görmedim. Bir daha hiç kullanmayacağınız bir örtüye de bu kadar para vermek biraz üzücü olabilir sizin için. Bu sebeple bütçenize daha uygun ve daha sonrasında da kullanabileceğiniz bir yatak örtüsü tercih etmeniz daha iyi olacaktır.
  Ev eşyaları içinse, çoğu ev hediyesi olarak geliyor. Yani hepsini almaya kalkmayın. Çünkü evinize ilk gelen dostlarınız hep size sorarak ev hediyesi alıyor. Genellikle de ne eksikse onu almaya özen gösteriyorlar bilginiz olsun.
  Hmmm şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ama bunlara eklemek isteyen olursa ona da her zaman kapım açık. Farklı fikirleri birleştirmek her zaman tek bir fikirden daha iyidir bence :)))Bu arada düğün telaşesinde size yararlı olabilecek linkleri de paylaşıyorum...
www.papatyaorganizasyon.com/
http://www.lalfotografcilik.com/
http://www.tropikanacicek.com.tr/
http://www.nobelfoto.com/
http://www.serhanserter.com/
http://www.aslitur.com/
http://www.lejadewedding.com/
http://www.narorganizasyon.com/
http://www.armadahotel.com.tr/
http://www.hotelgrandstar.com.tr/
http://www.paysagerestaurant.com/

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı