29 Ekim 2013 Salı

ESKİŞEHİR GEZİ NOTLARI

   Uzun bir aradan sonra yine gezi notlarımla sizlerleyim. Aslında bayram tatilinde İstanbul'u gezip detaylarıyla size bilgi vermek istiyordum, ama eşimle birlikte yine bir iki günlüğüne şehir dışına çıkmaya karar verdik.
   Bu sebeple gezip, gördüğüm ve gezerken keyif aldığım Eskişehir'in bilgilerini paylaşmak isterim...

   Öncelikle Eskişehir rahatlıkla gezilebilecek illerimizden. Çünkü şehrin içinde çok güzel bir tramvay ağı var. gidebileceğiniz her yere sizi ulaştırabilecek kolaylıkta. Eskişehir öğrenci şehri olması sebebiyle toplu taşımalara çok önem verilmiş gibi gözüküyor. Biz aracımızla gittiğimiz için toplu taşıma tercih etmedik. Ama sanmayın ki aracımızla dolaştık. Uzun bir yürüme mesafesi olmasına rağmen Eskişehir'i yürümeyi tercih ettik. Sizin de yapabileceğiniz bir güzellik. Eskişehir'i yürüyerek keşfetmek gerçekten çok keyifli.

  Eskişehir araba ile yaklaşık 2,5 - 3 saat sürüyor. Eskiden Eskişehir tren yolu üzerinde ana istasyon olsa da, şimdilerde hızlı tren yapımı sebebiyle tren garı kendi haline bırakılmış durumda.
   Şimdi Eskişehir turumuza başlayabiliriz.

   Biz Eskişehir'i gezmeye KENT PARK ile başladık. Daha önce çok duyduğumuz yapay plajını görmek istedik. Parka geldiğimiz zaman ilk dikkatimizi çeken parkın güzelliği ve düzeni oldu. Daha sonrasında bütün parklarda da aynı güzelliği gördük. Kent Park içerisindeki yapay plaj ise gerçekten çok güzeldi. Sadece plaj değil, park içerisindeki diğer süs havuzları ve bahçelerde çok güzeldi. Park içerisinde ayrıca yapılmış küçük bir at çiftliği var. Ayrıca atların bir gezi yolu bulunuyor. Bu yol bütün parkı da geziyor. Biz gittiğimizde bayram tatili olduğu için sanırım atları göremedik :). Ayrıca faytonlar var. Bunlarla anladığım kadarıyla at yolunda faytonla gezintiler yapabiliyorsunuz.

Kent Park Yapay Plaj

Kent Park Yapay Plaj

Kent Park Süs Havuzu


    Kent Park ve şehrin genelinde dikkatimi çeken bir şey daha heykellerdi. Şehrin her yerinde ve özellikle parklarda gerçekten çok güzel heykeller var. Bazıları suların içerisinde, bazıları bahçelerin içerisinde, ama Eskişehir'de inanamayacağınız kadar çok heykel var. 
Kent Park Tekne Turu

    Bildiğiniz gibi şehrin içinden Porsuk çayı geçiyor. Şehir de Porsuk Çayından yararlanmanın en iyi yollarını bulmuş gibi gözüküyor. Kent Park'ın içerisinden de geçen Porsuk Çayı için park içerisinde bir gezi rotası belirlenmiş. Biz yine bayram sebebiyle bundan yararlanamadık, ama yukarıda görmüş olduğunuz resimdeki gibi bir çok ufak motor var. Bu motorlar çayı bir boydan bir boya dolaşarak size şehri tanıtıyor ve keyifli bir tur imkanı sağlıyorlar.

   Kent Park'tan ayrıldıktan sonra şehrin merkezinde bulunan gondollara da binebileceğimiz Adalar mevkiine geçtik. Gomdolların turları çok kısa olmasına karşın belki de ilk defa bindiğimiz için bize inanılmaz keyifli geldi. Üstelik gerçekten rağbet görüyorlar. Bu 15 dakikalık turlar için bir saat bekleyen insanlar gördüm. Sizde bu deneyimi tatmak isterseniz kuyruğun kısa olduğunu gördüğünüz anda hemen sıraya girin derim. Çünkü ne zaman dolacağı belli olmuyor.

Gondol Gezisi
Gondol Gezisi

    Gondol gezisinden sonra Adalar mevkii olarak bilinen bu yerde isterseniz karnını doyurabilirsiniz. Çünkü çayın hem sağ, hem sol tarafında bir sürü restoran ve kafeterya var. Ama benim size tavsiyem eğer biraz daha bekleyebilirseniz az sonra anlatacağım yerde Eskişehir'in meşhur çiböreğinden yemenizdir. Aynı zamanda bir de Eskişehir'de meşhur olan (hamburgeri ile meşhur) Pino varmış, ama ben yerini bulamadım. Eğer siz önceden yerini birilerinden öğrenebilirseniz akşam yemeği için orayı da deneyebilirsiniz.

   Biz gondol gezimiden sonra meşhur Odunpazarı'nı gezmeye geçtik. Odunpazarı evleri daha öncesinde çok fena olmasına rağmen, şimdi hepsi restore edilmiş ve gerekten çok güzel bir hal almışlar.
   Odunpazaı evleri arasında yine aynı şekilde restore edilmiş oteller bulunuyor. Eğer bütçeniz uygunsa ve önceden rezervasyon yaptırdıysanız bu otellerde kalmanızı tavsiye edebilirim. şehrin havasını yansıtan çok sevimli butik oteller mevcut. Biz önceden rezervasyon yaptırmadığımız için başka otelde kalmamız gerekti, ama yine de bizim de kaldığımız otel gerçekten güzeldi. İlerleyen dakikalarda onu da anlatacağım.
Odun Pazarı
Odun Pazarı

Odun Pazarı
Odun Pazarı


 

   Şimdiki durağımız Kurşunlu Camii. Aslında Adalar bölgesinden çok ta yakın olmasa da biz yürüyerek gitmeyi tercih ettik. Sizde eğer yürümek konusunda sorun yaşamıyorsanız bence yürümelisiniz. Bu şekilde şehri en yakından görme şansını yakalıyorsunuz. Biz eşimle birlikte nedense Camii içerisinde ve bahçesinde resm çekmeyi atlamışız. Bu konuda sizden özür diliyorum. Camiinin içerisinde bir lületaşı müzesi ve kişilerin el sanatlarını sergilediği ve sattığı küçük bir kaç mağaza bulunuyor. Özellikle yaptıkları ebru sanatı örnekleri kesinlikle çok başarılı ve fiyatları da bence yapılan sanata göre çok uygun. Eğer evinizde koyabilecek bir yeriniz varsa veya hediye olarak bir şeyler götürmek istiyorsanız bu şaheserlerden tercih edebilirsiniz.

Lületaşı Müzesi    Kurşunlu Camii Odunpazarı evlerinin içinde bulunuyor. Camiden çıktıktan sonra sağa dönüp biraz yürüdüğünüz zaman karşınıza Arasta Cam Çini Ve Seramik Sanatları Çarşısı çıkıyor. Bu çarşı içerisinde hem çok güzel hediyelikler bulunuyor. Hem de Çibörek yiyebileceğiniz küçük bir yer var. Ufak masalar, güleryüzlü esnaf ve leziz mi leziz çibörekler... Biz burada yedik ve çok beğendik. Tavsiye edebileceğim yerlerdendir.

    Çarşıdaki ufak büfemizde karnımızı doyurduktan sonra, kendimizi daha iyi hissederek, Şelale Park'a yürüyebileceğimize inandık. Fakat eğer mümkünse siz bir toplu taşıma aracını veya bir taksiyi tercih edebilirsiniz. Çünkü Şelale Park bir yokuşun en tepesin konumlandırılmış ve şehri panaromik anlamda tam olarak gören bir park olmasına karşın, yürüme konusunda sizi oldukça zorlayabiliyor.

Şelale Park

Şelale Park Manzara


Şelale Park


    Şelale Park gezimizden sonra yine Odunpazarı evlerinin arasında olan Atlıhan El Sanatları Çarşısına geçtik. Bunun için de biraz yürümemiz gerekti tabii :)
   Atlıhan El Sanatları Çarşısının içerisinde eskiden bir restoran varmış. İki katlı yine eski Dounpazarı evlerinden restore edilmiş bir ev fakat şimdilerde o da mali krize yeni düşmüş sanırım...

Atlıhan El Sanatları Çarşısı    Eskişehir'de daha önce de belirttiğim gibi her yerde görebileceğiniz heykellere hayran kalmamak mümkün değil. Heykelleri yapan sanatçılar aynı zamanda kendi hayal güçlerini de oldukça kullanmışlar.


    Eakişehir'de ayrıca yaygın olan bir başka sanat ise cam. Cam işlemeciliği çok çeşitli ve değişik şekillerde Eskişehir'de görülebilecek bir sanat. Odun Pazarı evlerini gezerken ayrıca bu dükkanları da gezmiş oluyorsunuz...

Cam Sanatları Dükkanı

   Ayrıca Odun Pazarı evlerinin kapı numaraları da çok değişik. Bütün kapı numaraları çini olarak yapılmış ve gezerken sizi sanki ayrı bir dünyanın içerisindeymişsiniz gibi hissettiriyor.   Odun Pazarı evlerini de gezdikten sonra gerçekten çok yorulduğumuz hissettiğimiz ve henüz kalacak yer bulamadığımız için bir otel bulmaya karar verip oradan ayrıldık. Bir kaç aramadan sonra kalacağımız otel olan Saffron Otel'i bulduk. Otelde oda kahvaltı olarak konakladık. Fakat personelinin güler yüzlü servisi ve her sorunumuzla birebir yakından ilgilenmeleri sebebiyle çok memnun kaldık. Eğer bir Eskişehir turu planlıyorsanız kalabileceğiniz temizlikte ve ilgili bir otel olarak memnun kalacağınızı temin edebilirim.

   Bu arada belirtmem gereken bir durum var. Eskişehir'de gün boyunca aldığımız değişik odun yanığı gibi bir koku vardı. Yalnız bir ara daha da yoğunlaşmaya başladı. Bir ara gerçekten zorlanmaya başladığımız bir koku ile karşı karşıya kaldık. Daha sonrasında otel personelinden aldığımız bilgiye göre Eskişehir'de bulunan şeker fabrikasından gelen bir kokuymuş. kokunun güzel bir şeker kokusu olduğunu sakın sanmayın. Koku şeker pancarı kokusu ve inanın dayanılması zor bir koku. Gerçi gün içerisinde veya Odun Pazarında gezerken çok fazla hissetmedik, ama Adalar mevkiinde biraz daha yoğun olarak alabiliyorsunuz.

   Otelde geçirdiğimiz güzel ve rahat bir gecenin ardından ertesi sabah eşyalarımızı toparlayarak yine yollara koyulduk. Bu sefer ilk durağımız Sazova Parkı oldu. Sazova Parkı yine Kent Park gibi çok büyük ve çok güzel bir park. İçerisinde bir kaç adet süs havuzu ve küçük bir suni göl bulunuyor. Aynı zamanda Sazova Parkında gayet güzel ve büyük bir masal şatosu ve yine masal korsan gemisi bulunuyor. Şato henüz açılmamış. Yapımı yeni bitmiş ve 29 Ekim 2013 tarihinde açılması bekleniyormuş. Biz gezemedik, umarım siz gittiğiniz zaman içerisini gezebilirsiniz. Aynı zamanda park içerisinde güzel bir şelale ve şelalenin kenarında güzel bir kafeterya bulunuyor. Gerçi her parkın içerisinde güzel bir kaç adet kafeterya bulunuyor. Bu konuda sorun yaşamazsınız. Ayrıca parklarda dikkatimi çeken bir diğer enteresan durum ise tuvaletleri oldu. Parkların her yerinde tuvaletler bulunuyor, yalnız tuvaletler unisex. Yani hem erkek, hem bayan kullanabiliyor. Tek tuvalet var. Yalnız buna rağmen tuvaletler gerçekten çok temizdi.Kullanım konusunda gerçekten hiç sorun yaşamadık. Bir İstanbul'lu olarak tabii bizi şaşırtan durumlar bunlar :)

Sazova Park Tren İstasyonu
Sazova Park Masal Şatosu

Sazovza Park Şirinler Evi

Sazova Park Ördekler


Sazova Park Korsan Gemisi


   Sazova Park'ın içerisinde parkın çevreisni tamamen dolaşan ve çocuklara yönelik bir de tren bulunuyor.Yukarıdaki resimlerde de göreceğiniz gibi bu tren için çok güzel de istasyonlar yapılmış.

   Sazova parkın hemen yanında Sabancı Uzay Evi bulunuyor. Biz maalesef saatleri uymadığı için müzenin içini gezemedik, ama saat 13:00'den sonra müze açılmakta ve istediğiniz gibi gezebilmektesiniz. Aynı zamanda müzenin bahçe kısmında da gezebileceğiniz bir kaç güzel ve değişik yapı bulunuyor. Mesela bir tanesi kaldıraç. kaldıracın bir ucunda Anadol model bir araba var. Diğer ucunda ise siz! Evet, evet siz ipe asılıyorsunuz ve koskocaman bir arabayı kaldırabiliyorsunuz ve bunu yaparken de tabii ki çok keyif alıyorsunuz. Ayrıca bahçesinde iki adet uçak, bir adet değişik bir su değirmeni bulunuyor.

Sabancı Uzay Müzesi Kaldıraç

Sabancı Uzay Müzesi

Sabancı Uzay Müzesi
   Aslında daha sonrasında görmek istediğimiz havacılık müzesiydi, ama Frig vadisini de görmek istediğimiz için artık Eskişehir turumuza son vermek durumunda kaldık. Ama sizin vaktiniz varsa mutlaka Havacılık müzesini de gezin derim. Anadolu Üniversitesinin hemen karşısında yer alıyor ve Sazova Parkına yakın bir yerde bulunuyor.

   Frig vadisi ise Eskişehir'e 80 Km uzaklıkta. Giderken yol üzerinde göreceğiniz bir sürü de tarihi anıtlar mevcut.

Kurşun Kale

   Frig vadisine gitmeyi düşünüyorsanız, gitmeden önce bilmeniz gereken şey vadinin çok büyük olduğudur. Zamanında orada yerleşim olduğunu gösteren Kapadokya'daki gibi peri bacaları mevcut. Yalnız bunlar kapadokyadaki kadar çok değiller. Ayrıca gerçekten çok büyük iki adet yazılı anıt bulunuyor. Öğrendiğimiz kadarıyla bu anıtlar halen sırrını koruyan anıtlar. Yani üzerindeki yazılar halen çözülememiş.
   Frig vadisinde ayrıca güzel bir yürüyüş parkuru var. Yalnız biraz uzun ve biraz da tırmanma mesafesi var. Bu yüzden yanınıza su almanız çok önemli.

Frig Vadisi Yürüyüş Parkuru
Frig Vadisi Yazılı Taş
   Son olarak söylemek istediğim ise Frig Vadisini gezdikten sonra orada bulunan köylülerin işlettiği küçük bir mekan var. İçeride kendilerine has olan HIÇIN yapıyorlar. Hıçın böreğin küçüğü diyebiliriz. Patatesli yapılıyor. Yuvarlak bir şekli ve inanılmaz güzel bir lezzeti var. Zaten bilenler onu yemek için geliyorlar. Üstelik te kolay bayatlamıyor, yani dönüş yolunda da yanınıza almak isteyebilirsiniz. Mutlaka denemelisiniz.

   Kalan bir iki resmimi de aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Umarım gitmek isteyenler için keyifli ve yararlı bir yazı olmuştur.
   Herkese iyi geziler...


Sazova Park Korsan Gemisi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı