6 Haziran 2014 Cuma

Orkide nasıl bakılır?

Merhabalar,

   Arkadaşlar ben çiçekçi değilim. Aslına bakarsanız çiçek işlerinden evlenene kadar da pek anlamazdım. Ama insan evlendikten sonra evinde bir kaç tane yeşillik olsun istiyor. Ben de bu sebeple evime yeşil çiçekler aldım. Bir kaç tanesini de bilmeden soldurdum maalesef.
   Yalnız benim bu yeni hobimi bilen arkadaşlarım ve sevgili anneannem bana orkide almışlar. Eşim önce benimle çok dalga geçti. Sen yeşilliğe bakamıyorsun bu çiçek nazlıdır bir haftalık ömrü var diye. Fakat sanki ona inat benim sevimli orkidelerim 4 yıldır benimle birlikteler ve neredeyse hiç bitmeden sürekli çiçek veriyorlar. Bazen çok coşuyorlar, bazen az oluyor, ama hiç bitmiyor. :)))
   Şimdi bunun püf noktalarını, yani orkidelerime nasıl baktığımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
   İlk orkideler bana geldiği zaman bazı arkadaşlarım "çiçek açar, bittikten sonra sapının 3. boğumundan budaman lazım" demişlerdi. Bu şekilde yaptım. Yine çiçek açtı, ama sanki bana biraz küstü orkidelerim. Sonrasında bu işlemden vazgeçtim. Hatta bir keresinde budadığım bir dal tamamen sarardı ve orkidemin hiç çiçek açacak dalı kalmadı. Çok üzüldüm ve atmayı düşündüm, ama alt yaprakları hala canlı ve çok yeşildi, kıyamadım. İyi ki kıyamamışım, çünkü daha sonra gövdesinden yeni bir dal verdi çiçeğim. Üstelik o dalın üzerinden deli gibi de çiçek açtı. Bu sebeple eğer sizin de çiçeğiniz bu şekilde olursa sakın atmayın!
   Bunun dışında orkidenin mutlaka, ama mutlaka güneş gören bir yerde olması gerekir. Aslına bakarsanız ne kadar ışık, o kadar bereket orkide için. Ayrıca çiçekleri açıp, döküldükten sonra 3. boğumundan olmasa bile biraz kısaltmanızda da fayda var. Yoksa dallar yerlere doğru uzuyor ve çiçeklerinin ağırlığını taşımakta zorlanıyor.
   Son olarak çiçeğinizin sulanması konusunda bilgi vermek istiyorum. Orkide çok fazla su sevmeyen bir çiçek. Bu sebeple haftada bir gün belirleyin ve o günde yarım çay bardağından biraz daha fazla su verin. Yapraklarını asla sprey ile sulamayın, hoşlanmazlar. Sadece haftada bir azıcık su isterler.
   Yani bu masrafsız ve sevimli çiçekler evinizi her zaman daha güzel gösterecektir. Herkese tavsiyem evinizde en az bir tane orkideniz olsun.


Sevgiyle Kalın,
Merve...

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı