14 Aralık 2015 Pazartesi

Buzdolabı Yanına Dolap Yapmak

Merhabalar,

   Bugün size uzun zamandır beri düşündüğüm bir şeyi nasıl hayata geçirdiğimi anlatmak istiyorum. Aslında biraz da inat sonucu olan bir durum. Daha öncesinde de hep yapmayı istiyordum, ama bir türlü icraata geçememiştim.
   Benim evimde buzdolabımın yanında kocaman bir boşluk vardı. Mutfağa girip, çıktıkça sürekli gözüme batan bu boşluğa sürekli bir çare düşünüyordum ki internette bu boşluklara tekerlekli kiler gibi küçük dolapların yapıldığını gördüm. Tabii boş durmadım ve ben de hemen çalışmalara başladım.
Dolap Kenarındaki Boşluk

Dolap Kenarındaki Boşluk

   Daha net görebilmeniz için boşluğun resmini de gösteriyorum. Ve belirtmem gereken bir kaç ayrıntı olduğunu düşünüyorum. Ben yapacağım dolabı buzdolabının hangi tarafına koyacağım konusunda kararsızlık yaşadım. İlk önce duvar kenarına koymayı düşünmüştüm, ama sonra tezgah tarafında daha güzel duracağına karar verdim. Siz de karar vermeden önce iki tarafını da bir kontrol edin derim. Daha sonrasında dolap kenarındaki boşluğun ölçüsünü alırken buzdolabının kapağının rahat açılıp, kapanacağı şekilde ölçü almanız gerekiyor. Aynı zamanda en ölçüsünü dolabın en üst, orta ve alt kısımlarından almanız lazım. Çünkü bazı durumlarda (benimkinde olduğu gibi) duvar yamuk çıkabiliyor. Bir hatırlatma daha. Dolabı koyacağınız kenardaki çıkıntıları da alacağınız ölçüden düşmeyi unutmayın. Mesela bu resimdeki gibi kapı çıtası, Yerdeki süpürgeliğin çıkıntısı gibi. Bunların dolap tekerlekli olacağı için giriş, çıkışını engelleyebilecek detaylar.
   Bu özelliklerin hepsine göre ölçülerinizi aldıktan sonra öncelikle bir taslak şema çizmenizde fayda var. Hangi raf nereye gelecek, kaç adet raf koyulabilecek, raf aralıkları ne kadar olacak gibi ayrıntılar var. Mesela benim koyacağım tezgah tarafında raflardan 3 tanesi tam bir tanesi de yarım şekilde açıkta kalıyor. Koyacağım şeylere göre aralarındaki açıklığı ayarladım. Gerçi ayarlayınca da yine eşit aralık çıktı ama :).
 
Basit şema
   Ben bu şemayı kendim çizdim. Gördüğünü gibi gayet basit, ama kullanışlı oluyor. Neyi ne şekilde yapacağınızı gayet rahat görebiliyorsunuz. Aldığınız ölçülerden tabii bir de buradaki rafların genişliğini düşmeyi unutmamalısınız. Raf genişlikleri genelde 2 CM gibi oluyor. Siz yine de almadan bir ölçün diye tavsiye ederim. Ben raflarımı Bauhaus'tan aldım. Bauhaus'un kesme noktasında olanlardan değil, iki reyon arkasında olan hazır ham ahşap şeklinde olan tahtalardan alıp, onları kendi istediğimiz ölçülere göre kestirdik. Sizin de aklınızda bulunsun. Mağazadan aldığını her tür tahtayı kesme bölümünde kestirebiliyorsunuz. Sadece o bölümde bulunanlarla sınırlandırmak zorunda değilsiniz kendinizi. Neyse tahtalarımızı kestirdikten sonra, birleştireceğimiz "L" leri almaya gittik. En üst ve en alt birleşimlerde 2 tane, diğer birleşimlerde 1 tane olmak üzere toplamda 20 tane "L" kullandım. Rafların önüne koymak için çıtalarını aldım. Bir adet kulp almam gerekti ki dolabı çekebileyim. Altına iki ön, iki arka tarafa olmak üzere toplam 4 tane "DÖNMEYEN" düz gidip gelen tekerleklerden aldım. Eğer dönen tarz tekerlek alırsanız asla denge sağlayamazsınız aklınızda bulunsun. Tabii buna uygun vida ve arkasına ölçülere uygun olarak kestirdiğiniz kontroplağı çakmak üzere yine uygun çivi aldım. Bunun dışında da bir şeye ihtiyacım olmadı zaten.
 


   Gerekli malzemeyi alıp eve geldikten sonra ilk işim iki yandaki uzun tahtaları alıp, üzerlerine rafların takılacağı yerleri ölçüp işaretlemek oldu. Bu şekilde hem rafların eğri olmasını engelledim, hem de işimi çok daha kolay yaptım. Bu işaretlemeleri yaptıktan sonra en üst raftan başladım. En üst rafa iki sağ, iki sol tarafa olmak üzere 4 adet "L" vidaladım. daha sonraki raflara 2 adet vidalamam yeterli oldu. Tabii bu işlemleri yaparken biraz dikkatli olmak lazım ki raflar içeri, dışarı doğru çıkıntı vermesin. Direk yerde yaparsanız işiniz biraz daha kolay olur. 
   En alt rafı da yaptıktan sonra 4 adet tekerleğimi de taktım. Bu şekilde neredeyse tamamlandı dolabım.    Yalnız itiraf ediyorum ben kontroplak ölçüsünü katmayı unutmuşum neredeyse sığdıramıyordum :). Neyse ki çok fazla bi değeri yok ta sığdı dolabım. İlk önce gördüğün gibi bi sıkıntı var mı diye deneme yaptım. Ama yok dolabım gayet rahat sığıyor ve gidip, gelmesi ile ilgili de bir sıkıntı yok. Daha sonra arkasına kontroplağı çaktık ve kocacığımdan biraz yardım alarak önüne kulbunu yerleştirdik. 
   Bu işlemler de bittikten sonra en zor ve uğraştırıcı işe geldi sıra. Çıtalarını çakmaya. Çıtaları ne şekilde yapacağımıza ilk önce karar veremedik. Her rafın üst kısmına doğru delik açıp çıtaları içine geçirmeyi düşündük, ama bu şekilde hem çok zor olacaktı, hem de büyük kavanozlarım sığmayacaktı. Biz de çıtaların uçlarının yarısını kesip, düzleyip, rafların önüne yapıştırdık. Bu şekilde hem çok kolay oldu. Hem de bütün kavanozlarımın sığmasını sağladı. 
   Veeeeee işte el emeği dolabımın son hali. 

   Umarım yapmak isteyenler de benim kadar keyifle bu işi yapabilirler. Ben yaparken çok keyif aldım ve sonuçtan da oldukça memnunum.
   Eğer sormak istediğiniz bir şey olursa da buradan bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle Kalın,
Merve...

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı