16 Şubat 2015 Pazartesi

Özgecan Aslan...

   Özgecan Aslan...

   Ne kadar çok söz var söyelenecek olup, boğazda düğüm, düğüm kalan. Ne kadar çok söz var aslında söylense de hiç bir işe yamayacağını hisettiğimiz.
   Kadınız biz. Ne zor şey değil mi yaşadığımız, yaşamaya çalıştığımız. Bize her zaman dayatılan erkeğin üstünlüğü, egemenliği... Ne kadar zor şey iş yerinde, okulda, bir şeyleri başarmaya çalışırken her seferinde senden beklenen kadınlığın. Tacizin, tecavüzün aslında eğitimli, eğitimsiz olmaması. Eğer içinde varsa her erkekten gelebileceği ve senin sırf bu yüzden her seferinde herkese temkinli yaklaşman. Dikkat etmek zorunda olman. Hep senin dikkat etmek zorunda olman...
  Özgecan, tazecik bir candı. Tertemiz, kendisini korumaya çalışırken öldü. Ne için? Üç tane şeyine sahip çıkamayan haysiyetsiz pisliğin iki dakikalık zevki için. Değer miydi peki? Değdi mi veya?
   Nasıl sonlanacak, nasıl önüne geçeceğiz tartışmaları sürüyor hala, ama benzer teşkil eden davaların çoğu ya beraat ile sonuçlanıyor, ya da yıllarca sürüyor ve zanlısına hiçbir şey olmuyor. Ülkemde kadın olmak bu kadar aşağılayıcı bir şey mi? Davaların çoğuna baktığımda gördüğüm "tahrik etmiştir", "kadının suçu vardır" ifadeleri. Bu kadar aşağılıyorsunuz işte kadınlarınızı, annelerinizi, kardeşlerinizi, karılarınızı. Neden peki? Biz size ne yaptık? Neden bu kadar kin, öfke var içinizde?
  Kadın olmak ülkemde zor. Hem de çok zor. Defalarca tacizden geçmeden, bu tacizleri kimseye anlatamadan büyüyemiyor ülkemde kız çocukları. Anlattıklarında da suçlu oluyorlar. Mahkemelerde aranan haklar hep erkeğin lehine sonuçlanıyor. Neden kimse bize inanmayı seçmiyor?
   Özgecan... Hiç bir suçu yoktu. Kış günü açık, saçık giyinmiş olamazdı. Yani oradakilerin hiçbirini tahrik etmiş olamazdı. Zaten eğer böyle bir şey yapmış olsaydı herhalde ki tecavüzcüsünün yüzüne biber gazı sıkıp, tırmalamazdı.
   Kadın olmanın çok zor olduğu ülkemde, kadınların bile hemcinslerini korumaktan, haklarını savunmaktan aciz olduğu ülkemde kadın olmaya çalıştı Özgecan. Evine gitmeye çalıştı. O korkuyu yaşamadan evine gitmek istedi. Giderken kim bilir ne düşünceler vardı kafasında? Yarınki okulunu düşünüyordu belki de.
  Olmadı, olamadı, olduramadık. Cezalar bu kadar hafif, olaylar bu kadar çabuk unutulurken daha uzun bir süre de olduramayız. Özgecan'ı unutmayın. Yaşadıklarının bir gün sizin de başınıza gelebileceğini unutmayın.
Davamızın arkasını bırakmayın. Başka Özgecan'ların canı yanmasın. Başka ailelerin içi acımasın. Artık kadınlar da erkekler kadar değer görsün...

#ÖzgecanAslan #Kadınolmak #sessizkalma #adaletistiyoruz #adaletbekliyoruz

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı